Codzienna pielęgnacja podłóg

Codzienna pielęgnacja podłóg

Drewno – szlachetny, ale i wymagający surowiec, który odpowiednio pielęgnowany odpłaci nam się pięknym wyglądem przez długie lata. Jak uchronić je przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi? Krok po kroku podpowiadamy, jak dbać o wymarzony parkiet.

Codzienna pielęgnacja
Pielęgnacja drewna nie jest ani trudna, ani czasochłonna – wymaga jednak wiedzy i systematyczności, a także zwracania uwagi na drobne szczegóły.
Co najczęściej zagraża naszemu parkietowi? Przede wszystkim piasek, który każdego dnia przedostaje się do mieszkania pod podeszwami butów czy psimi łapami. Piasek działa jak papier ścierny, który uszkadza ochronną powłokę lakieru i przedostaje się w głębsze warstwy drewna, niszcząc je od środka. Jak temu zaradzić? Możemy postawić na stary, sprawdzony sposób – wycieraczki – zarówno przed, jak i za drzwiami. To szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy chodniki pokrywa piasek, który, mieszając się ze śniegiem, z łatwością przylega do obuwia. A stąd już tylko krok do przeniesienia go do domu. Jeśli jednak wycieraczki lub nasza pamięć zawiodą i zdarzy nam się wejść na parkiet w brudnym obuwiu, miejmy pod ręką miękką szczotkę lub nierysujący powierzchni odkurzacz. Najważniejsze by drobinek kwarcu pozbywać się jak najszybciej.
Są jednak zabrudzenia, których nie usuniemy bez użycia wody. A z tą trzeba szczególnie uważać. Nadmierna ilość wilgoci owocuje łódkowaniem i wypaczaniem parkietu, a także matowieniem lakieru. Zapomnijmy więc o niechłonnych mopach czy gąbkach, a szczególnie o twardych szczotkach, które zarysują parkiet. W zamian zaopatrzmy się w miękką ściereczkę z mikrofibry, którą wystarczy delikatnie zwilżyć, by pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń.
Prawdziwym wrogiem parkietu są również remonty, a konkretnie przesuwanie nieodpowiednio zabezpieczonych mebli. Zarysowaniom zapobiegną specjalne filcowe nakładki, które z łatwością umieścimy pod nóżkami foteli, na rogach szafy, kredensu czy łóżka.
Aby zapobiegać
Dbanie o drewno można rozpocząć jeszcze przed eksploatacją powierzchni parkietu. Jak? Każdy parkiet należy odpowiednio zabezpieczyć, a dobór właściwego preparatu to już połowa sukcesu na drodze zachowania jego ponadczasowego piękna.
Do wyboru mamy lakier i olejowosk. Czym się różnią?
• Lakier nakładamy na wierzchnią warstwę desek i to ona jest w tym przypadku najbardziej chroniona. Lakierowana powierzchnia nie wymaga konserwacji, ale uniemożliwia wykonanie punktowych renowacji – zużyty lub uszkodzony lakier należy w całości usunąć z podłogi.
• Olejowosk wnika w pory drewna, zabezpieczając parkiet w jego najgłębszych warstwach. Wymaga bieżącej konserwacji, jednak umożliwia punktową renowację.
Oba preparaty chronią parkiet przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem poprzez codzienne użytkowanie.