Druga strona podłogi: o podkładach i izolacji

Druga strona podłogi: o podkładach i izolacji

Panele i podłogi drewniane można kłaść na dwa zasadnicze sposoby – przyklejając je do podłoża lub tworząc podłogę pływającą, gdzie poszczególne elementy nie są połączone na stałe z konstrukcją ścian budynku. Dzięki tej ostatniej metodzie zyskujemy poprawioną izolację akustyczną oraz zapobiegamy przenoszeniu dźwięków uderzeniowych po pomieszczeniu. Aby cieszyć się takim rozwiązaniem w pełni, w przypadku podłogi pływającej konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego podkładu.

Podkład stanowi świetne wsparcie dla laminatu i gwarantuje równomierne ułożenie oraz poprawne (a więc długoletnie) użytkowanie podłogi pływającej. Praktyka budowlana dopuszcza używanie różnych jego rodzajów, do najpopularniejszych należą pianki polietylenowe, płyty z włókna drzewnego lub specjalne podkłady przeznaczone do pomieszczeń z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Do ich głównych zalet zaliczyć należy izolację akustyczną, niwelację nierówności podłogi, odporność na pleśń, wilgoć, ścieranie, a także stosowane w budownictwie rozpuszczalniki i kleje. Dobre podkłady stabilizują podłogi i pozwalają im wytrzymywać duże obciążenia, dzięki czemu realnie przedłużają ich żywotność.

Niezależnie jednak od rodzaju podkładu, na jaki się zdecydujemy, na pierwszy ogień zawsze powinna pójść folia paroizolacyjna. To ona przez te wszystkie lata będzie miała do czynienia z podłożem mineralnym lub betonowym, sama będąc oparciem dla właściwego podkładu. Folię wykonaną z polietylenu o grubości od 0,15 do 0,2 mm stosuje się jako materiał przeciwwilgociowy. Jest ona zatem niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy do czynienia mamy z młodym podłożem, w którym wciąż utrzymuje się (dopuszczalna, ale jednak) wilgoć.

Jak instalować folię paroizolacyjną?

Montaż folii paroizolacyjnej nie jest skomplikowany i możemy go wykonać bez potrzeby fachowca. Rozwijamy ją po długości na całej powierzchni podłogi, pozostawiając 5 cm naddatku powyżej podłogi przy ścianie. Jeśli folię układamy z kilku kawałków, konieczne jest sklejenie jej taśmą wodoodporną.