Drzwi pełne czy z przeszkleniem?

Drzwi pełne czy z przeszkleniem?

Jedną z wielu popularnych kategorii, według której modele drzwi są klasyfikowane, jest jednolitość ich budowy. Obecnie klienci mogą wybierać pomiędzy wersjami pełnymi, bez żadnych wstawek, a szeroką gamą drzwi z różnego rodzaju przeszkleniami. Rozważmy zalety i wady obydwu typów, sprawdzając, gdzie poszczególne modele okażą się najbardziej funkcjonalne.
Przeszklenia: rozświetlenie i powiększenie
Główną zaletą drzwi ze szklanymi wstawkami jest zwiększanie dopływu światła do pomieszczenia. Nawet matowe szkło przepuszcza i rozprowadza światło dzienne po wnętrzu. Drzwi tego typu szczególnie rekomendowane są do pomieszczeń, w których niedobory światła wynikają z cech architektonicznych i geograficznych, takich jak: ulokowanie od północnej strony, niewielki rozmiar lub całkowity brak okien. Ze względu na transparentność nawet matowego szkła, drzwi z przeszkleniami sprawdzą się w pomieszczeniach o charakterze wspólnym: kuchniach, salonach, holach i przedpokojach.
Dodatkową zaletą przeszkleń jest również optyczne powiększanie niedużego wnętrza.
Drzwi pełne: prywatność, izolacja i akustyka
Zwarta i jednolita budowa drzwi pełnych sprzyja tłumieniu odgłosów takich jak: rozmowy, kroki, dźwięki sprzętu audiowizualnego. Brak szkła w konstrukcji zapewnia także większą izolację termiczną. Drzwi pełne to gwarancja stuprocentowej prywatności, dlatego są najczęstszym wyborem do sypialń, czy prywatnych pokojów poszczególnych domowników. Drzwi pełne, eliminując ruchome elementy szklane, są wyjątkowo solidne i stanowią gwarancję bezpieczeństwa i minimalizację zagrożeń dla najmłodszych mieszkańców.
Dobierając drzwi do wnętrza należy pamiętać, że ich podstawową funkcją jest oddzielanie poszczególnych pomieszczeń. Stopień zapełnienia drzwi dobieramy uwzględniając: charakter wnętrza, stopień zaciemnienia, bezpieczeństwo i zapotrzebowanie na prywatność.