Montować drzwi z fachowcem czy samemu?

Montować drzwi z fachowcem czy samemu?

Montaż drzwi najlepiej zlecić fachowcowi. Takie rozwiązanie dodatkowo jest korzystne cenowo, ponieważ koszty drzwi mogą być mniejsze o 15%. Jak to możliwe? Montaż jest objęty obniżoną 8% stawką VAT. Często w koszt montażu wliczony jest także koszt dojazdu, więc nie płaci się za transport.
Na prawidłowe wbudowanie drzwi w ścianę ma wpływ poprawne wykonanie następujących czynności: sprawdzenie i przygotowanie otworu w murze, ustawienie drzwi w otworze, zamocowanie ościeżnicy w murze, wykonanie uszczelnienia wokół ościeżnicy, wyregulowanie mechanizmów otwierających. Staranność i dokładność wykonania tych czynności gwarantuje bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie drzwi. Samodzielny montaż może spowodować utratę gwarancji i prawo zniżki w towarzystwie ubezpieczeniowym w przypadku drzwi antywłamaniowych. Natomiast montaż autoryzowany może przedłużyć okres gwarancji.
Jeśli mimo wszystko decydujemy się na samodzielny montaż, należy sprawdzić kierunek otwierania drzwi, wymiary skrzydła i ościeżnicy oraz czy dany model skrzydła można przyciąć, jeśli tak to o ile. Kolejną sprawą jest wybór ościeżnicy czyli ramy, w której osadza się skrzydło. Kupuje się ją razem ze skrzydłem. Najwygodniej jest kupić ościeżnicę z regulowaną szerokością. Pozwoli to na dopasowanie do każdej grubości ściany.