Nowoczesne czy klasyczne? Drzwi do każdego wnętrza!

Nowoczesne czy klasyczne? Drzwi do każdego wnętrza!

Z roku na rok producenci drzwi oferują coraz bogatsze wzornictwo i poszerzają wybór nadruków czy subtelnych detali, podkreślających przynależność stylistyczną produktów. Jednak to stałe elementy stolarki drzwiowej, takie jak klamka, czy przylga w największym stopniu definiują charakter danego modelu. Jak dobrać drzwi odpowiednie do stylu wnętrza, kierując się powyższą zasadą?

Zazwyczaj przyjmuje się, że drzwi bez przylgi wpisują się w styl minimalistyczny, przylgowe zaś pasują do klasycznego wnętrza. W ofercie firmy Pol – Skone pojawiły się skrzydła drzwiowe, które łączą oba systemy, jak w przypadku modelu Etiuda, w którym jedynie górna krawędź jest wykonana bez przylgi. Wspomniany producent proponuje dwa rodzaje skrzydeł. Jeśli oszczędność dekoracyjna i niechęć do skomplikowanej formy, jest stylem, w jakim najchętniej urządzilibyśmy wnętrze, wybierzmy skrzydło w wersji z matowym hartowanym szkłem - Astro W1A. Jeśli jednak w naszym mniemaniu zwycięża klasyka –odpowiednim modelem będzie Classic Lux.

Co z tą przylgą?

Przylga to nic innego jak uskok w krawędzi skrzydła. Dzięki niej drzwi szczelniej tłumią hałasy i są „cieplejsze”. To standardowe rozwiązanie, jeśli wnętrze ma być urządzone konwencjonalnie. W nowoczesnych aranżacjach dominują skrzydła bezprzylgowe, czyli takie, które razem z ościeżnicą tworzą jednolitą, płaską taflę. Jednocześnie dodają one elegancji i powiększają optycznie przestrzeń podłogi, wpisując się we wciąż popularny trend na minimalizm. Obok estetyki, jest to również kwestia praktycznego podejścia do elementów, z jakich składa się nasze wnętrze. Kiedy sprawdzą się drzwi bezprzylgowe? W większości mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które mają wąskie przejścia i korytarze. Ponadto w sypialniach i łazienkach, które przez większość dnia pozostają zamknięte.